میکروپیگمنتیشن

آیا می دانید چنین روشی برای پوست سر شما نیز وجود دارد؟ این روش به عنوان میکروپیگمنتیشن پوست سر (SMP) شناخته می شود ، که موهای پرتر را به شما هدیه می دهد.

اما تفاوت دقیق این دو با همدیگر چیست؟

میخال کوهن ، آرایشگر و متخصص در لس آنجلس توضیح می دهد: “اگرچه هر دو در گروه میکروپیگمنتیشن قرار می گیرند ، روش های مختلف کاشت بیشتر مربوط به رنگدانه ها می شود.”

در حالی که میکروبلیداسیون معمولاً با تیغه دستی انجام می شود ، میکروپیگمنتیشن با استفاده از دستگاه خال کوبی برقی انجام می شود.

دلیل آن این است که برای نفوذ به پوست سر شما که ضخیم تر از پوست زیر ابروهای شما است ، قدرت بیشتری لازم است.

نحوه انجام میکروپیگمنتیشن

هدف از این عمل ایجاد خطوطی مانند مو هایی که برای ایجاد ابروها توسط میکروبلیدینگ انجام می شود، نیست ، بلکه در عوض استفاده از نقاط ریز و لایه ای در رنگ های مختلف مشکی برای تکرار ظاهر سایه مانند در پوست سر شما است.

این سبک که از آن به عنوان پوینتیلیسم یاد می شود ، برای ایجاد عمق و ترسیم طرح طبیعی از موها انجام می شود. این کار توسط یک متخصص انجام می شود تا فولیکول های طبیعی مو را با رنگ چهره شما هماهنگ کند.

این فرآیند ممکن است برای افرادی که انواع ریزش مو را تجربه می کنند مفید باشد. این شامل افرادی است که دارای:

– ریزش مو ناشی از سرطان
– ریزش مو ناشی از آلوپسی
– داشتن موهای کم پشت
– طاسی الگوی مردانه و زنانه

آیا میکروپیگمنتیشن درد دارد؟

بنابراین باید دانست چقدر این روش دردناک است پاسخ این سوال کوتاه این است که بستگی به برخی شرایط دارد. قبل از عمل ، پزشک شما یک ماده بی حس کننده موضعی را روی پوست سر شما قرار می دهد.

گفته شده است که بی حسی به خوبی عمل می کند و دردی فرد حس نمی کند، به خاطر داشته باشید که ممکن است هنوز هم کمی درد و ناراحتی وجود داشته باشد. با این حال ، میزان درد به میزان تحمل شما بستگی دارد.

افراد مبتلا به آکنه پوست سر یا سایر حساسیت های پوستی مانند پسوریازیس باید از روش میکروپیگمنتیشن خودداری کنند ، زیرا استفاده از رنگدانه ها باعث ملتهب شدن مناطق مشخص شده می شود.

اگر شما مستعد ابتلا به کلوئید هستید که بیشتر در پوست های تیره دیده می شود ، ممکن است کاندید مناسبی برای این روش نباشید.

چند دستورالعمل کلی برای این روش

– قبل از هر بار درمان دوش بگیرید. به مدت چهار روز پس از هر قرار ملاقات نمی توانید پوست سر خود را بشویید یا مرطوب کنید (این شامل تعریق بیش از حد است).

– هر درمان به طور معمول بین چهار تا پنج ساعت طول می کشد.
– درمان ها با فاصله چند هفته برنامه ریزی می شوند.

با این تکنیک می‌توانید به نوعی تاتو ابرو انجام داده و شکل و فرم ابروها را مو به مو در قسمتهای کم‌ پشت به صورت خیلی ظریف و پراکنده و کاملا طبیعی پر کرد.

حتی با این عمل می‌توان با بالاتر بردن بخش خارجی ابرو، فرم دادن به ابروها و یا باز کردن ابرو، صورتی جوان تر و زیباتر داشت. همچنین در صورت عدم تناسب میان دو ابرو نیز امکان یکنواخت سازی آنها با این عمل وجود دارد.

تتو ابرو چیست

میکروپیگمنتیشن در واقع تزریق ریزدانه ‌هایی رنگی  به قسمت حد فاصل اپیدرم یا رویی و درم یا زیرین پوست می باشد. این کار را جهت رنگین کردن نقاط مورد نظر انجام می دهند.

امروزه اکثر خانم‌ها تمایل دارند که همواره زیبا و آراسته باشند اما ممکن است هر روز حوصله و فرصت اینکه دستی به‌ صورت خود ببرند و آرایش کنند، نداشته باشند. شاید به همین علت است که تاتو و اکنون این روش طرفداران فراوانی برای خود دست و پا کرده است.

تفاوت های تتو ابرو با تتوی سنتی

میکروپیگمنتیشن چند تفاوت اساسی با تاتوی سنتی دارد که اولین مورد آن دستگاه این کار می باشد. جدیدا دستگاه‌هایی برای میکروپیگمنتیشن استفاده می‌شود که ارتباط قسمت های ثابت آن با بخش‌های قابل ‌تعویض یا به عبارتی یکبار مصرف ‌شان کاملا قطع شده و در واقع جریان برگشت به عقب ندارند و لذا انجام آن از لحاظ حفظ سلامت و منتقل نشدن بیماری از فردی به فرد دیگر تضمینی می باشد.

یکی از عوامل مهم تعیین کننده در کیفیت، سوزن این کار است. کارتریج دستگاه تاتو ابرو یکبار مصرف بوده و تضمین‌کننده عدم ‌بازگشت خون و در نتیجه انتقال ترشحات از یک فرد به فرد دیگر می باشد. کارتریج های استاندارد دارای سوزن تیزی هستند و با کمترین تخریب بافت، عملیات کاشت رنگدانه ها را به بهترین شکل ممکن انجام میدهند.

تفاوت های میکروپیگمنتیشن ابرو با تاتوی سنتی

اهمیت انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب در تاتو ابرو از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که اگر از رنگهایی که مطابق با اصول بهداشتی تولید نشده اند، استفاده گردد سلامت افراد را به خطر خواهد انداخت.

جهت اطمینان از عدم بروز حساسیت در اثر استفاده از رنگ نیز در برخی مواقع آزمایش رنگ و حساسیت حدود 7 روز پیش از انجام  میکروپیگمنتیشن ابرو اجرا می شود و نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد که رنگدانه سبب ایجاد واکنش و حساسیت ناخواسته بر روی پوست می‌شود یا نه. عمدتا برای انجام آن، مقدار کمی از رنگدانه‌های مورد نظر را جداگانه وارد پوست می کنند.

با این تکنیک می‌توانید به نوعی تاتو ابرو انجام داده و شکل و فرم ابروها را مو به مو در قسمتهای کم‌ پشت به صورت خیلی ظریف و پراکنده و کاملا طبیعی پر کرد. حتی با این عمل می‌توان با بالاتر بردن بخش خارجی ابرو، فرم دادن به ابروها و یا باز کردن ابرو، صورتی جوان تر و زیباتر داشت.

هاشور ابرو با تتو

هاشور ابرو در واقع یعنی طراحی و کشیدن خطوط مو و همینطور قرینه سازی ابروها که جدیدا جایگزین تاتو کردن که روشی خطرناک و غیراستاندارد در گذشته بود، شده است. حال این هاشور ابرو به ۲ روش قابل انجام است که این روش و روش دیگر میکروبلیدینگ می باشد. به انجام هاشور ابرو با روش اول اصطلاحا تاتو ابرو گفته می شود؛ که در آن عمل هاشور زدن ابروها با استفاده از دستگاه  و به شکل کاملا تخصصی انجام میگیرد و ابروها به صورت فوق العاده طبیعی، طراحی میشوند.

البته توجه داشته باشید که میکروپیگمنتیشن تنها برای ابرو نبوده بلکه یکی از کاربردهای آن در زیبایی و طراحی ابروهاست و کاربردهای دیگری نیز در سلامت و زیبایی چشم، لب، مژه، موی سر و … نیز دارد.

نمی‌توان گفت انجام این کار بدون درد است اما با بهره گیری از بی ‌حس ‌کننده‌های موضعی و در برخی موارد بلوکه کردن اعصاب قسمت مورد نظر می‌توان فرآیند  را تقریبا تا حد قابل‌ قبولی از بی‌درد بودن پیش برد.

وظایف پیگمنتر یا فرد اجرا کننده

پیگمنتر در واقع اصلی ترین و مهمترین مهره ی انجام یک تتوی ابروی موفق و باکیفیت می باشد. پیگمنتر حرفه ای، آموزش دیده، کاربلد و آگاه، برای سلامتی مشتریان خود اهمیت قائل است و لذا از دستگاهها و متریال مصرفی مجاز و با کیفیت در کار خود استفاده می کند و با هنر خود و طراحی مناسب، زیبایی چهره همراه با سلامتی را برای شما که طالب زیبایی هستید، به ارمغان می آورد.

دستگاه میکروپیگمنتیشن حرفه ای

تکنیسین انجام دهنده ی بایستی دارای گواهینامه آموزشی و بیمه تخصصی مسئولیت و همچنین واکسیناسیون کزاز، هپاتیت B  باشند.

فواید میکروپیگمنتیشن از زیبایی تا درمان

افزون بر کاربردهایش در امور زیبایی می توان در امور درمانی نیز جهت مداوای مشکلاتی نظیر ویتیلیگو یا بیماری پیسی و همینطور اصلاح و ترمیم جای زخم و یا کلوئید بهره گرفت. از جمله محبوب‌ترین و پرطرفدارترین کاربردهای تاتو ابرو نیز اصلاح و بهبود زخم‌های ناشی از جراحی پلاستیک و یا بازسازی و ترمیم هاله پستان در مواردی چون ماستکتومی و همینطور هماهنگ نمودن اندازه و درصد رنگ هاله با سینه  می باشد.

ماندگاری تتو ابرو چه مدت می باشد؟

تاتو ابرو و حدودا بین 6 ماه الی 3 سال می تواند دوام و ماندگاری داشته باشد. البته ماندگاری این نوع هاشور ابرو به عواملی نیز بستگی دارد که در ادامه با چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

 • نوع و کیفیت اجرا
 • شرایط جوی و آب و هوایی که فرد در آن زندگی می کند.
 • جنس پوست هر شخص (به هر میزان که پوست چرب تر باشد، هاشور ابرو سریعتر از بین میرود، چرا کهترشح چربی از پوست موجب آسیب رسانی به هاشور می شود)
 • جنس رنگ به کار رفته از لحاظ کیفیت
 • نوع رنگ بکار رفته از لحاظ تیره یا روشن بودن (به هر میزان که رنگ هاشور ابرو روشن تر باشد ماندگاریکمتری خواهد داشت و زودتر نیازمند ترمیم خواهد شد)

میکروپیگمنتیشن ابرو را به چه کسانی توصیه می کنیم؟

انجام هاشور ابرو با روش جدید و تضمینی برای افراد زیر توصیه می گردد می شود؛ البته هر کس دیگری نیز تمایل داشته باشد می تواند از آن در جهت افزایش زیبایی ابروهای خود استفاده کند.

 • کسانی که ابروهای نازکی دارند.
 • افرادی که دارای ابروهایی کم پشت هستند.
 • افرادی که بنا به هر دلیلی (بیماری، تصادف و … ) فرم و شکل ابروهایشانبه هم ریخته است.
 • افرادی که از فرم ابروی خود ناراضی هستند.
 • کسانی که پوستشان نسبت به مدادهای آرایش ابروحساسیت دارد.
 • و آن دسته از افرادی که که وقت و حوصله کافی برای آرایش روزانه ابروهای خود ندارند.

مقاله بعدی :  آموزش تاتو