آموزش تاتو

 

اگر تصمیم دارید تاتو کنید بسیار مهم است که از خود در برابر عفونت محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که آموزشگاه تاتو تمیز و ایمن است و همه وسایل استفاده شده یکبار مصرف هستند (در مورد سوزن، جوهر، دستکش) و استریل شده هستند.

آموزشگاه های حرفه ای معمولا به تمیزی محیط کاری خود افتخار می کنند. در اینجا چند مورد برای پرسیدن وجود دارد:

دانستنی های آموزش تاتو

• آیا در مرکز تاتو از سوزن های یکبار مصرف استفاده می شود و با استفاده از اتوکلاو (دستگاهی که از بخار، فشار و گرما برای پاکسازی استفاده می کند) همه تجهیزات را پاکسازی می کند؟ باید سوزن ها و سایر تجهیزات را از ظروف مهر و موم شده و استریل خارج شوند.

• آیا از کارتریج های یکبار مصرف جوهر استفاده می شود که پس از هر مشتری دور انداخته شود؟

• آیا آموزشگاه تاتو از اقدامات احتیاطی جهانی پیروی می کند؟ این روش هایی است که باید در هنگام برخورد با خون و سایر مایعات بدن برای جلوگیری از شیوع HIV ، هپاتیت B و سایر عفونت های جدی خونی دنبال کنید.

روش انجام تاتو چگونه است؟

روش درست انجام آموزش تاتو یا خالکوبی به صورت طبیعی اینگونه است و باید چنین چیزی را انتظار داشته باشید:

• تتو آرتیست باید دست های خود را با آب و صابون ضد باکتری بشوید و از دستکش های تمیز و تازه (و احتمالا ماسک جراحی) استفاده کند.

• ناحیه ای که قرار است روی بدن خالکوبی شود با صابون شسته و در صورت لزوم تراشیده می شود.
• دوباره ناحیه با الکل یا ضد عفونی کننده تمیز می شود. یک لایه نازک از پماد مانند ژل نفتی استفاده می شود.
• با استفاده از دستگاه خالکوبی با سوزن های استریل متصل شده، تاتو آرتیست شروع به ترسیم طرح کلی خالکوبی می کند. بسته به طرح و جلوه مورد نظر، ممکن است هنرمند سوزن ها را تغییر دهد. تمام سوزن ها باید یکبار مصرف باشند یا استریل شوند.
• هرگونه خون یا مایعات با یک گاز یا پارچه استریل، یکبار مصرف پاک می شود.
• بعد از اتمام کار، ناحیه ای که اکنون یک خالکوبی تمام شده است، یک بار دیگر تمیز می شود و یک باند روی آن زده می شود.

تاتو چیست؟

تاتو در اصل فرایندی است که یک نمونه رنگ مخصوص را به وسیله دستگاهی به لایه زیرین پوست میزنند و با توجه به درخواست مشتری و میزان هنرمندی فرد تاتو کار، نقش هایی را می زنند که روی پوست ماندگار است. خدمات تاتو روی بدن انواع مختلفی دارد که با آن آشنا می شوید.

در قدیم رنگ تاتو فقط سبز رنگ بود ولی امروزه با پیشرفت این هنر، طرح های مختلف با رنگ های متنوع و مشکی و… انجام می شود.

دستگاه تاتو

دستگاه تاتو ماشینی است که ظاهر آن مانند تفنگی با دسته آهنی است و به تاتو کار این امکان را می دهد که رنگدانه ها را به لایه زیر پوست ببرد و طرح مورد نظر مربوط به هر یک از خدمات تاتو بدن را بکشد. دستگاه تاتو بدن جدید دارای امکانات بهتری نسبت به گذشته است. این دستگاه  دیگر در هنگام کار کردن لرزش ندارد و همچنین میزان رنگدانه مورد استفاده و عمق رنگ و پررنگ و کمرنگ شدن طرح توسط تاتو کار بدن قابل تنظیم است که باعث می شود تاتو کار بتواند طرح های حرفه ای و هنرمندانه را کار کند. ویژگی دستگاه های تاتو امروزی از دلایلی است که باعث شده است نقش های تاتو امروزی بسیار هنرمندانه تر و جذاب تر شده است.

نوع رنگ و مواد تاتو

نوع رنگ و مواد تاتو برای خدمات تاتو بدن متفاوت است و در رنگ های سبز، مشکی و قهوه ای است و البته رنگ های قرمز و سفید نیز استفاده می شود.

نوع رنگ مصرفی در تاتوی بدن بسیار مهم است. این رنگ ها باید بهداشتی، مناسب و با پوست بدن فرد سازگار باشند.

رنگ ها در دو نوع گیاهی و شیمیایی هستند. از آنجایی که موارد کار با بدن انسان هستند، می توانید مطمئن باشید که اگر در یک مرکز معتبر خدمات تاتو را انجام دهید، حساسیتی برای پوستتان ایجاد نمی شود. البته توجه داشته باشید که طبق آمار، بر خلاف تصور مردم، حساسیت ایجاد شده با رنگدانه های گیاهی بیشتر از رنگدانه های شیمیایی بوده است.

رنگ های به کار رفته در تاتو در دو زمینه درمانی و تزئینی کاربرد دارند. رنگ های مصارف درمانی تک رنگ هستند و اغلب شامل رنگ های مشکی، قهوه ای و آبی تیره هستند. ولی رنگ های تزئینی برای زیبایی انواع مختلف رنگ را شامل می شوند که این رنگ های متنوع را از ترکیب سایر رنگ های اصلی ایجاد می کنند.

شاید کنجکاو باشید که منشاء رنگ های مختلف را در خدمات تاتو بدن بدانید. در ادامه منشاء این رنگ ها را برایتان نوشته ایم.

رنگ سبز از کروم یا اکسید جیوه، رنگ قهوه ای از اکسید آهن یا گل اخری، رنگ سیاه و رنگ آبی تیره از کربن، آبی روشن از آلومینات کبالت، زرد از سولفید کادمیوم و رنگ قرمز از جیوه یا رنگ های گیاهی منشاء گرفته است.

رنگ های آمیا در تاتو

اگر در مورد انواع خدمات تاتو کار بدن نگران یا سختگیر هستید، نکته بسیار مهمی را به شما می گویم که در صورت رعایت آن دیگر هیچگونه نگرانی نداشته باشید و یا خیال راحت در هر قسمت بدنتان که تمایل دارید می توانید خالکوبی کنید. این مورد کلیدی، رنگ های آمیا است.

این نمونه رنگ ها در آلمان استاندارد  ResAP(2008)  را دریافت کرده اند که سختگیرانه ترین تست ها و قوانین بهداشتی را در اروپا دارند. در ایران نیز در آزمایشگاه های دانشگاه تهران آزمایش می شوند که از سلامت آنها مطمئن شوند. رنگ های آمیا در کشور ایران نیز دارای مجوز وزارت بهداشت هستند.

خوشبختانه تاکنون هیچگونه گزارش حساسیتی از این رنگ ها در بدن گزارش نشده است و می توانید با خیال راحت از اینکه هیچگونه ضرری برای سلامت پوست شما ایجاد نمی کنند، از آن استفاده کنید.

چون مصوبه ResAP(2008)  سختگیرانه ترین و بیشترین اهمیت را به سلامت رنگ های خدمات تاتو بدن در سراسر دنیا می دهند، خیالتان از جانب هر رنگی که توسط این استاندارد مورد تایید است، راحت باشد.

انواع مختلف تاتو روی بدن:

با توجه به افزایش تنوع خدمات تاتو بدن، متقاضیان انجام آن نیز بسیار متنوع هستند و فقط شامل پسرهای جوان نیست، بلکه خانم ها و سایر افراد در تمام رده های سنی هم از متقاضیان و مشتریان تاتو روی بدن هستند. انواع مختلف مشتریان مختلف و مرتبط با آن نمونه کارها را در زیر می توانید مطالعه کنید.

تاتو ابرو:

همان طور که می توانید حدس بزنید، تاتو ابرو متقاضیان زیادی دارد که شامل خانم های جوان، میانسال و پیر است. اگر ابروی شما هم مانند بسیاری از خانم های اطراف به مرور زمان یا از همان ابتدا، کم پشت و کم مو است، انجام تاتو ابرو راه حل مناسبی است.

اگر از حالت ابروی خود راضی نیستید و یا بسیار تکراری شده و ترجیح می دهید کمی حالتش را تغییر دهید، یکی از خدمات حرفه ای تاتو روی بدن این است که حالت آن را هرطور که دلخواه خودتان است، تغییر دهید.

ممکن است ابروی شما دچار شکستگی شده باشد و رد باریکی در ابرویتان به دلیل شکستگی، مو نداشته باشد؛ این نیز یکی از بهترین خدمات تاتو روی بدن است که می توانید با خالکوبی کردن با رنگی همرنگ موی ابرویتان این موضوع را حل کنید.

از دیگر خدمات تاتو و ابرو این است که اگر از افرادی هستید که تمیز کردن ابرو برایتان کسل کننده و وقت گیر است، می توانید قاب ابرویی را که میخواهید به همان اندازه ابرو را تمیز کنید، تاتو کرده و به راحتی فقط موهای اطراف آن را تمیز کنید.

خدمات تاتو بدن برای ابرو نیز دارای طیف رنگی گسترده شامل مشکی، قهوه ای روشن، قهوه ای متوسط، قهوه ای تیره و انواع رنگ های طبیعی و موردنظر شماست که می توانید با توجه به رنگ موهای سرتان، موهای ابرو و سلیقه خودتان، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. همچنین انواع مختلف نیز دارد که می توان کاملا در منطقه ابرو کار شود یا فقط اطراف ابرو بعنوان قاب ابرو یا قسمتی از ابرویتان که موهای کم پشتی دارد را کار کنید.

این نمونه تاتو را بصورت طبیعی به شکل موهای ابرو می کشند و اگر یک تاتو کار حرفه ای برایتان این کار را انجام دهد، تشخیص اینکه اینها موی ابروی خوتان نیست، کار آسانی نیست و می توانید با اعتماد به نفس بیشتری آن را نشان دهید.

تاتو خط لب و رژلب:

قبلا فقط خط اطراف لب را تاتو می کردند ولی امروزه این کار را برای رژ لب هم می توان انجام داد. این کار باعث حجیم تر نشان دادن لب نسبت به قبل می شود و زیبایی خاصی به لب های شما می دهد. با مواد آرایشی مخصوص انجام می شود و در رنگ های مختلف قهوه ای، صورتی و… وجود دارد.

تاتو خط چشم:

این نمونه خدمات تاتو بدن در قسمت های مختلف چشم کار می شود که باعث پرپشت نشان دادن مژه ها و زیبایی چشم می شود.

می توان این تاتو را در قسمت های مختلف چشم مثل بن مژه، خط بالای چشم و زیر چشم کشید. با کشیدن خط چشم دیگر زمان زیادی برای کشیدن خط چشم از شما گرفته نمی شود و خط چشمی دائمی دارید.

تاتو بدن از جمله کارهای بسیار مورد علاقه و پرطرفدار در بین پسران و دختران جوان است. تنوع این نوع خدمات تاتو بسیار زیاد است و در انواع قسمت های مختلف بدن کار می شود. این نمونه تاتو با توجه به اینکه طیف بسیار گسترده ای دارد و انواع طرح ها را می توان کار کرد، کاملا بستگی به سلیقه و علایق خود مشتری دارد.

از انواع مختلف تاتو حرفه ای بدن مثلا میتوان به موارد زیر در قسمت های مختلف بدن اشاره کرد که شما نیز می توانید از آنها برای پیدا کردن طرح مورد علاقه خود ایده بگیرید.

  • تاتو ساق پا: تاتو ساق پا یک تاتو بسیار جذاب به خصوص برای دختران جوانی است که شلوار کوتاه یا دامن می پوشند و قسمت ساق پای آنها قابل مشاهده است. برای این قسمت انواع مختف طرح تاتو وجود دارد که هرکدام جذابیت خاص خود را دارد و طرح انتخابی بستگی به سلیقه خودتان دارد. البته فراموش نکنید که بهتر است برای این قسمت از طرح های کوچک و ظریف استفاده کنید. برای مثال می توانید یک پروانه کوچک، ماه، یک مدل گل خاص یا … را تاتو کنید.
  • تاتو مچ دست: قسمت نبض دست هم قسمت جذابی از بدن برای خدمات تاتو بدن است. در این قسمت می توانید از طرح هایی که عرض طویل دارند استفاده کنید که قسمت جلوی مچ دست را پوشش دهند. به عنوان مثال می توانید تصویر ضربان قلب را تاتو کنید. از یک جمله یا شعار انگلیسی نیز می توانید استفاده کنید. البته این موضوع بسیار سلیقه ای است و همانطور که قبلا اشاره کردم، تنوع مدل و طرح های تاتو به اندازه ای زیاد شده است که تمام سلیقه ها را پوشش می دهد و محدود به یک  مدل و نمونه خاص و حتی محدود به چند قسمت خاص بدن نمی شوند.
  • طرح تاتو روی ترقوه: این نمونه تاتو کار جذابی برای دختران و خانم هایی است که لباس هایی با یقه باز می پوشند. تنوع کار برای طرح روی ترقوه نیز بسیار است و کاملا بستگی به سلیقه خود فرد دارد. می توانید از یک طرح ظریف کوچک یا حتی یک نوشته استفاده کنید. جدا از این موارد، پیشنهاد میکنم از طرح هایی که به خودتان حس رضایت بیشتری می دهد استفاده کنید.
  • تاتو بازو : این مدل تاتو بیشتر برای پسران جوان و مردان کاربرد دارد و انواع بسیار زیادی دارد. تنوع این مدل انقدر بالاست که بهتر است خودتان در اینترنت انواع مدل های آن را جستجو کنید. تاتو بازو برخلاف مدل های قبل چندان کوچک و ظریف نیست و حتی اکثرا بسیار بزرگ و تو در تو است و البته که ظرافت های خاص خود را در جرئیات طرح دارد. این طرح ها محدوده خاصی ندارد. ممکن است فقط قسمت کوچکی از بازو باشد، یا میتواند در محدوده سرشانه و بالای بازو، وسط بازو، از بالای بازو تا مچ دست و یا حتی تا انگشتان امتداد یابد و کاملا بستگی به سلیقه خود فرد دارد.

مراقبت بعد از انجام تاتو

فراموش نشود که بعد از انجام خدمات حرفه ای تاتو ، مانند سایر کارهای مربوط به بدن انسان و طبق معمول، مراقبت هایی باید انجام شود که در صورت رعایت نکردن موارد لازم در چند روز اول انجام آن، زیان آن متوجه خود فرد است.

به محض اینکه خدمات تاتو روی بدن تمام می شود، باید مراقبت های بعد از آن را شروع کنید.

تاتوکار باید بعد از اتمام کارش، لایه نازکی از پماد نفت بر روی محل طرح بمالد و آن را با پوششی پلاستیکی یا باند بپوشاند تا میکروب از طریق پوستتان وارد بدن نشود و همچنین آن قسمت بدن با لباس تماس نداشته باشد. بعد از چند ساعت می توانید باند را بردارید و محل خالکوبی را با آب و صابون بشویید. سپس پوستتان را با یک پارچه نرم تمیز کرده و در صورت تمایل به آن کمی پماد نفت بمالید ولی می توانید از باند و … استفاده نکنید تا پوستتان نفس بکشد.

در اوایل انجام هریک از خدمات تاتو بدن، سعی کنید آن قسمت بدنتان را جلوی نور خورشید بپوشانید، کرم ضدآفتاب به آن نزنید، لباسی که به بدن بچسبد نپوشید، آن را نخارانید، شنا نکنید ولی می توانید دوش بگیرید.

در اینجا به یک سری مراقبت های کلی اشاره کردیم ولی مراقبت های اصلی و مهم را حتما از تاتوکار بپرسید و در صورت هرگونه حساسیت به دکتر تاتو ایران خبر دهید.